Příběh zakladatele společnosti Propexa - Ondřej Lustyk
Dnes bychom vám rádi představili příběh zakladatele společnosti Propexa, Ondřeje Lustyka, který se nám rozpovídal o jeho cestě k realitám a založení bilingualní realitní kanceláře, která poskytuje služby jak v češtině, tak angličtině.
Ondřeji, pokud by ses měl heslovitě nepracovně představit, jak by to vypadalo?
titul Ing z Vysoké školy ekonomické v Praze
manželka Diana, dcerka Natalie, čtyřnohý zlatý přítel Toby
12letá hokejová kariéra a 5letá florbalová kariéra za mými zády
vášnivý cestovatel (USA, Asie, road tripy po Evropě)
milovník kávy a kvalitních rumů
Kde vlastně začala tvoje cesta k realitám?
Dalo by se říci, že má cesta do světa realit započala v roce 2013, kdy jsem začal pracovat v jedné brokerské společnosti jako nezávislý hypoteční specialista. Kromě samotného financování, jsem ale lidem postupně, od roku 2015 začal asistovat s hledáním nemovitosti, domlouváním prohlídek, kterých jsem se dokonce po boku mých klientů/kupujících účastnil, byl jsem zodpovědný za cenovou analýzu, vyjednávání s realitními makléři apod. Poskytoval jsem tak servis, který troufnu si říci, nabízí jen opravdu malé procento hypotečních specialistů na trhu. Mým cílem však bylo dosažení té nejvýhodnější koupě/investice pro mé klienty, a to i za cenu prodloužení procesu koupě často až v řádech měsíců. Zároveň mě to samozřejmě naplňovalo.
Znamená to tedy, že si byl v každodenním kontaktu s realitními makléři?
Je to tak. Bylo tomu napříč celým procesem od prvotního kontaktu v rámci domlouvání prohlídek, přes zjišťování detailních informací o nemovitostech, jejich právním a technickém stavu, controllingu smluvní dokumentace mezi kupujícím a prodávajícím, přebírání nemovitosti od realitní kanceláře kupujícím apod. Hrubým odhadem jsem během své 7leté kariéry na poli hypotečního specialisty komunikoval se zhruba 200 makléři.
To už je pěkný vzorek. Co tě při „spolupráci“s nimi nejvíce překvapilo?
Musím říct, že těch věcí bylo hned několik. Jednak to byla nízká úroveň informovanosti potenciálních kupujících, ať už před samotnou prohlídkou, tak během ní. Očekával bych, že mi makléř před prohlídkou zašle alespoň nějaké krátké představení nemovitosti, technické informace, právní stav, půdorys apod. K tomu však docházelo v cca 10-15% procentech případů. Tyto informace zároveň nebyly poskytovány ani během samotné prohlídky, což je samozřejmě ještě smutnější. Spousta realitních makléřů jen otevřela dveře, předala plánek se základními informacemi, sdělila pár za mě nerelevantních informací a u toho jsme skončili. Očekával jsem tedy z jejich strany větší profesionalitu.
Na druhém místě to byla velmi nízká úroveň prezentace nemovitosti. Sám vnímám prezentaci jako jeden z rozhodujících faktorů úspěšného prodeje. Kvalitní prezentací můžete nemovitosti zajistit kvalitní positioning v rámci trhu konkurenčních nemovitostí a vytvořit kolem ní zároveň atraktivní příběh a atmosféru. Vždyť jsme v roce 2022, době neomezených technologických možností.
Za třetí je to konzistentní a profesionální komunikace napříč celým procesem. Těch věcí ale samozřejmě bylo více, od nepotvrzování schůzek, přes neetické prodejní praktiky, nedodržování termínů, neorganizované předání nemovitosti apod. Musím ale říci, že se obecně úroveň realitních služeb v posledních letech skokově zlepšuje. A z toho mám opravdu velikou radost.
Podívejte se na naši aktuální nabídku nemovitostí
Co byl pro tebe ten zlomový bod, kdy ses rozhodl přeplavat na druhý břeh a stát na straně majitelů nemovitostí?
Teď si mě zaskočil. Přesný zlomový bod si nepamatuju. Postupně jsem si ale v hlavě začal vytvářet ideální obraz profesionálních realitních služeb, jakousi vizi služeb na té opravdu vysoké úrovni. Služeb, které prodávajícím přinesou tu skutečnou přidanou hodnotu a budou pro ně tzv. game changer. Tuto vizi jsem dával dohromady mezi lety 2019 a 2020, kdy jsem začal sledovat TOP zahraniční realitní makléře na sociálních sítích, účastnil jsem se ve volném čase různých work shopů, přednášek, pracoval jsem na business plánu a skládal ty jednotlivé části puzzle do sebe.
Neměl jsem však sebemenší důvod jakkoliv tlačit, protože jsem v tu dobu byl v rámci práce financích nadměrně vytížen a pracoval jsem na několika zajímavých projektech. Zároveň jsem byl ale shodou okolností osloven dvěma mými klienty, zda bych jim nepomohl zrealizovat prodej jejich nemovitosti, což se úspěšně a k jejich maximální spokojenosti podařilo. A jak tomu chtěl osud, tak jsem si na konci roku 2020 uvědomil, že mám kolem sebe opravdu schopné lidi z oblastí přidružených realitním službám, kteří by mi k naplnění mých očekáváná mohli pomoci.
Z kolika lidí se vlastně dnes skládá tým v Propexe?
Aktuálně se bavíme o 9 lidech. Konkrétně se jedná o video producenta, fotografy, interiérovou designérku, architekta, kreativce, marketingové specialisty, copy writerku, administrativní podporu a hypotečního specialistu. S přibývajícími zakázkami, ale samozřejmě uvažujeme o rozšíření tak, abychom dokázali kvalitu našich kontinuálně zlepšovat.
Ondřeji, jaká je v dnešní době pozice realitních kanceláří?
Já bych to vzal na začátek spíše z té obecné stránky. Realitní kancelář se prodávajícímu musí vyplatit. A za mě je to ze tří různých úhlů pohledu. Prodat rychleji, než by zvládl sám prodávající, prodat za nejvyšší možnou cenovku a ušetřit zároveň majiteli čas, který by do prodeje musel sám investovat. Je to naprosto jednoduchá, ale pravdivá myšlenka. Ruku v ruce s těmito proměnnými je samozřejmě celková kvalita služby, profesionální a lidský přístup, empatie a systematičnost v rámci každého jednotlivého kroku napříč prodejním procesem. V Propexe po náboru nemovitosti vždy usedáme ke kulatému stolu a vymýšlíme detailní prodejní strategii včetně positioningu nemovitosti na trhu, targetingu (zacílení) potenciálních kupujících, spoustu úsilí a času věnujeme plánovaní prezentace nemovitosti, nastavení vhodných marketingových/reklamních nástrojů a kanálů pro konkrétní nemovitosti apod. Nebojíme se doporučit prodávajícím ani menší stavební úpravy, které nám pomohou zvýšit hodnotu nemovitosti, a tedy finální profit pro majitele. Za nás je to tedy o opravdu detailním plánování před realizací samotného prodeje. Samotný prodej je samozřejmě stěžejní částí procesu, ale je značně ovlivněn právě kvalitní přípravou.
Podělil by ses s námi na závěr o jakoukoliv myšlenku?
Prodávající by měli stát na konci jako vítězové. To je oč tu běží a realitní kanceláře by měly být Vaším „spoluhráčem“, který je k tomuto „titulu“ dovede. Naštěstí ale mají možnost si spoluhráče vybírat sami, spoluhráče, kteří objeví skutečný potenciál nemovitosti a tvrdou prací ho dokážou přetavit v úspěšný prodej, který si i sami prodávající užijí.